Blog - recepty

Žito v kuchyni

24. 1. 2021

Žito seté je v potravinářském průmyslu využíváno zejména v podobě mouky při přípravě pečiva. Žitný chléb určitě nemusím představovat, je pravidelnou součástí jídelních plánů Metabolic Balance, ať už jako celozrnný žitný chléb nebo žitný knäckebrot. Mnozí z vás si žitný chléb podobně jako já sami pečou z žitného kvásku.
Někteří z vás možná už ochutnali i žitné těstoviny, příp. se pokusili z žitné mouky vyrobit žitné knedlíky, noky, tortilly nebo i sladké dezerty.
Teprve nedávno jsem si všimla, že v obchodech se zdravou výživou je k dostání i celé zrno žita ozimého. Jedno balení jsem si na vyzkoušení pořídila a použila jsem ho hned v několika receptech, o které se teď chci podělit.
Žito je možné použít zcela jednoduše jako přílohu místo žitného chleba, prostě ho uvařit podobně jako rýži, a to už v přísné fázi. Je ale nutné počítat s tím, že ho budete muset namočit, nejlépe přes noc. Vaření bude chvíli trvat, ale ne déle než třeba příprava celozrnné rýže, tj. asi 40 minut. Hrstku namočeného žita můžete přidat i do chleba, pokud si ho sami pečete, bude lehce připomínat oříšky, které v přísné fázi do chleba nepatří. Výborné je i jako zavářka do polévky, pokud se vám žitné krutony už přejedly 😊 Právě pro tento případ je dobré mít porci uvařeného žita připravenou v mrazícím sáčku. Potom už stačí obilky vsypat do polévky a krátce povařit.
Zkusila jsem ho i rozmixovat na krupici ve vysokorychlostním mixéru a výsledek nebyl vůbec špatný. Takto vyrobenou "krupici" stačí už jen krátce povařit třeba jako zavářka do polévky - třeba do falešné "bramboračky".

Houbový kuba po metabolicku

Houbový kuba je spojení krup a sušených hub, to celé doplněné štědrou dávkou sádla... Sice prosté jídlo, ale moc metabolicky to nezní, že? Kroupy ani sádlo ve svých jídelních plánech určitě nenajdete. Proto jsem se pokusila vytvořit metabolickou variantu. Vzhledem k tomu, že houby sice miluji, ale s pravým houbovým kubou jsem se zatím nikdy nepotkala, nemám možnost obě varianty srovnávat. Nicméně ta metabolická moje chuťové buňky naprosto uspokojila, syn i dcera, kterým jsem tuto krmi připravila v poloviční dávce jako oběd na Štědrý den, připojili pochvalné komentáře, a tak se metabolický houbový kuba stal součástí mého jídelníčku.

Ingredience: 

porce žita - 30 g
porce bílkoviny - hlíva ústřičná
zelenina - hřibovité houby (i sušené) nebo žampiony, cibule - asi polovina celkové porce zeleniny
stroužek česneku
sůl, pepř, majoránka, kmín
houbové koření pro zvýraznění chuti
za studena lisovaný olej
na salát: kysané zelí, polovina jablka


Postup:

Žito je třeba předem namočit, nejlépe přes noc. Vaří se podobně jako celozrnná rýže asi40 minut. Než se uvaří žito, připravte si další - hlívu, příp další houby (hřiby, žampiony) nakrájejte na nudličky, cibuli nasekejte najemno. Na trošce oleje (nebo na suché pánvi) orestujte cibulku. Přidejte houby, rychle orestujte, podlijte vodou, osolte a nechte dusit do změknutí. Mezitím si připravte super jednoduchý zelný salát - porci zelí (to je ta druhá polovina celkové porce zeleniny dle plánu) smíchejte s nahrubo nastrouhaným jablkem, přidejte trochu za studena lisovaného oleje a nechte odležet.
Když jsou houby měkké, přidejte uvařené žito, zamíchejte a ještě společně krátce poduste. Dochuťte pepřem, kmínem, majoránkou, prolisovaným česnekem, příp. houbovým kořením pro zvýraznění houbové chuti a vůně. Vmíchejte za studena lisovaným olejem a na talíři příp. ještě ozdobte natěmi.
Zelný salát jídlo skvěle doplňuje.

Žitoto - "rizoto" z žita

Škrobové přílohy - včetně přírodní, tj. neloupané rýže se začínají v malých dávkách přidávat nejdříve od 3. fáze. Pokud Vám rýže hodně chybí, můžete zkusit nahradit ji uvařeným žitem a připravit si třeba "rizoto" ze žita, které jsem nazvala "žitoto". Výsledná chuť mě mile překvapila, i když rizoto připomíná jen velmi přibližně. Jako bílkovinu jsem zvolila sýr, ale určitě by se dalo vyrobit i žitoto třeba s hlívou nebo kuřecím masem.

Ingredience: 

porce žita - 30 g
zelenina - cibule, mrkev, řapíkatý celer, kedlubna, květák apod.)
kousek česneku
sůl, pepř, příp. italské bylinky na dochucení
za studena lisovaný olej
porce bílkoviny - mozzarella (příp. jiný sýr dle plánu vhodný ke strouhání)
zeleninový vývar na podlití

Postup:

Žito je třeba předem namočit, nejlépe přes noc. Vaří se podobně jako celozrnná rýže asi 40 minut. Než se uvaří žito, připravte si zeleninu - operte, okrouhejte, nakrájejte mrkev, celer a kedlubnu, květák rozeberte na malé růžičky. Cibuli a česnek nasekejte najemno. Na trošce oleje orestujte cibulku a česnek, na rizoto by cibule neměla zhnědnout. Když zesklovatí, přidejte zeleninu, jen krátce orestujte. Podlijte vodou nebo zeleninovým vývarem, dochuťte solí, pepřem, příp. bylinkami. Když je zelenina téměř měkká, přidejte uvařené žito, zamíchejte a ještě společně krátce poduste. Posypejte strouhanou mozzarellou, příp. ozdobte čerstvými bylinkami a můžete podávat.

Tip: Žitoto jsem připravovala na pánvi s odnímatelnou rukojetí a na závěr jsem nechala chvíli zapéct v troubě, aby se sýr roztavil.

Obměna: Pokud máte rádi syrečky, můžete zkusit podobnou variantu. Květák zapékaný s olomouckými tvarůžky je moje oblíbená večeře. Pokud si květák předem krátce předvařím, stačí rychle orestovat na pánvi cibulku, přidat květák, ochutit, posypat sýrem a šup s pánví do trouby. Tvarůžky v troubě částečně ztratí svou typickou "vůni", ale nechají si svou výraznou chuť. A tak mě napadlo: Co doplnit pokrm ještě žitem? A tak vznikl další recept, který stojí za vyzkoušení:

Květák s tvarůžky a žitem zapékaný v troubě

Žito je opět nutno předem předvařit, krátce předvařuji i květák. A pak už to jde rychle - růžičky květáku smíchám s žitem, dle potřeby dochutím solí a pepřem, posypu nastrouhaným sýrem a nechám zapéct v troubě dokud se sýr nerozpustí a lehce nezrůžoví. Pokud chci mít večeři skutečně rychle připravenou po návratu z práce, nachystám si jídlo předem do zapékací mísy a pak už jen nechám v troubě zapéct - max. 20 minut na 200°C.