Blog - recepty

Norská rybí polévka

8. 12. 2020

Ryby by se v našem jídelníčku měly objevovat ideálně dvakrát do týdně. Osobně bych mohla ryby třeba denně, ale co s těmi, kteří ji z různých důvodů zrovna "nemusí"? Právě v jemné norské rybí polévce je ryba tak dobře schovaná, že chutná i těm, kdo se rybám raději vyhnou.

Jestli má tato polévka opravdu původ v Norsku, to vážně netuším. Údajně se u nás vařila už v době hluboké totality z mraženého filé, které bylo tehdy velmi levné. Inspirací měla být polévka z pytlíku od Vitany, do které se přidávalo mléko a opravdu chutnala po rybě. Takže se spolu s dalšími podobnými pytlíky a řadou konzerv balila do kufrů a trochu paradoxně se jezdívala provětrat do Jugoslávie k moři... Osobně mě tato polévka nějak minula, přestože chuť některých konzerv z tehdejší doby mám na jazyku ještě dnes. Takže jsem norskou rybí polévku poprvé ochutnala asi před měsícem na základě tipu od přítele. Pochopitelně ne tu pytlíkovou, ale do metabolické podoby přetavenou (tzn. bez mléka, smetany, jíšky), vlastnoručně vytvořenou verzi.

Protože moc chutnala nejen mě, ale později i dětem, rozhodla jsem se o recept podělit. Navíc je její příprava jednoduchá a rychlá, takové recepty prostě miluji. Mražené filé jsem vyměnila za čerstvou tresku. Určitě je možné polévku připravit i z jiných ryb, jen "krabí" tyčinky, které jsem objevila v jiné verzi receptu, rozhodně nedoporučuji.

V případě, že místo tresky použijete třeba maso z kapra, můžete si ji uvařit i na Štědrý večer jako zdravější verzi naší klasické rybí polévky.

Co budete potřebovat:

porce ryby - filet z tresky
zelenina - cibule, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel
sůl
pepř, muškátový květ
zeleninový vývar
petrželka na ozdobu
ghee

Postup:

V hrnci na trošce másla (asi 1 lžička) opečeme najemno nakrájenou cibuli, poté přidáme nastrouhanou nebo na menší kousky nakrájenou zeleninu mimo bulvový celer, který si uvaříme zvlášť. Nakonec přidáme nakrájenou rybu, zalijeme zeleninovým vývarem nebo vodou, osolíme, dochutíme pepřem a muškátovým květem a vaříme do změknutí (asi 15 minut). Uvařený celer rozmixujeme tyčovým mixérem a nalijeme k polévce, čímž ji krásně zahustíme. Ještě chvilku povaříme, ozdobíme petrželkou a můžeme podávat.

Polévku skvěle doplní krutonky z žitného chleba.

Tip: Druhý den je polévka ještě chutnější, takže pokud můžete, nechte ji v lednici uležet.