Úvod

   
       
   

Věda o výživě je dosud mladá, ale přesto je jasné, že existuje jen málo nemocí, na kterých by se nepodílel nesprávný způsob výživy. Značný nárůst civilizačních chorob začíná být celospolečenským problémem. Jedná se o choroby, které jsou spojeny se současným životním stylem. Hlavními příčinami vzniku těchto chorob jsou průmyslová velkovýroba a druhotně i příjem kaloricky bohatých potravin zejména tučných a slaných a přeslazených jídel, které jsou převážně z živočišných zdrojů, dále pak významný úbytek fyzického pohybu, alkoholu, cigaret a zvýšený stres.

Na druhou stanu vhodná strava dokáže mnoha nemocím zabránit, vyléčit je nebo ji minimálně učinit snesitelnějšími.  Správný jídelníček se může např. podílet na boji s cévními chorobami, rakovinou, artritidou, může pomáhat překonat stres, nespavost nebo nedostatek energie.

Nejen mezi zdravotníky, ale i v laické veřejnosti se dnes často mluví o metabolickém syndromu, který patří mezi nejrozšířenější a nejzávažnější civilizační choroby. V důsledku metabolického syndromu umíráme nejen na infarkt nebo mozkovou mrtvici, ale podle některých výzkumů si zvyšujeme i riziko vzniku některých zhoubných nádorů.

Hlavními kritérii metabolického syndromu jsou obezita, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina triglyceridů, případně cholesterolu v krvi a cukrovka.  

Metabolický syndrom se vyskytuje asi u 30% populace, jeho výskyt stále narůstá a to dokonce i v zemích třetího světa. Metabolický syndrom se tak stává hrozbou moderní civilizace.

Svou roli hrají jistě genetické faktory, pokud se k této dědičné zátěži přidá ještě nezdravý životní styl – přejídání se, nevhodná skladba stravy, nedostatek fyzické aktivity a stres, tak se metabolický syndrom velmi pravděpodobně dříve nebo později vyvine.

Metabolický syndrom nebolí, proto můžete tímto rizikovým syndromem trpět dost dlouho a nevědět o tom. Je to tichý, ale o to zákeřnější zabiják.  Srdeční a cévní choroby představují v Česku polovinu všech úmrtí.  Jediné, co je vidět, není příznak metabolického syndromu v pravém slova smyslu. Je to nadváha nebo obezita. Ale ani ta se nemusí vždycky vyskytovat. Nicméně čísla, udávající zvyšující se výskyt obezity v populaci jsou alarmující. Věděli jste např., že nadváhu nebo obezitu má v současné době 73,2 % českých mužů a 57,6 % českých žen?

 Obezita není nic jiného, než nadměrné množství tělesného tuku. Dnes přesně víme, co obezita je, proč ji označujeme za nemoc a čím je tato nemoc tak závažná. K rychlé orientační diagnostice obezity stačí lékařská váha, měřidlo na změření výšky a krejčovský metr.

Podíl hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny výšky těla v metrech (tedy např. 68/(1,70)2 = 23,5) se nazývá body mass index (index tělesné hmotnosti), který možná znáte pod zkratkou BMI. Větší hodnota než 25 je abnormální.

   
         
   

Otestujte se: 

   
   

   
   

Porovnejte svůj výsledek s následující tabulkou rizik:

 

BMI

kategorie

riziko

18,5 - 24,9

normální hodnota

minimální

25,0 - 29,9

nadváha

nízká až lehce vyšší

30,0 - 34,9

obezita 1. stupně

zvýšená

35,0 - 39,9

obezita 2. stupně

vysoká

více než 40,0

obezita 3. stupně

velmi vysoká

 
   
   

Správně bychom měli posuzovat množství tukové tkáně,  to ale v běžné praxi není možné. Změření podílu tukové tkáně ve Vašem těle Vám zdarma nabízíme v rámci úvodní konzultace v naší poradně.

O riziku obezity nás informuje také obvod těla ve výšce pasu (uprostřed mezi dolními žebry a horní okrajem pánve):

   
   

pohlaví

zvýšené riziko

vysoké riziko

muži více než 94 cm

více než 102 cm

ženy více než 80 cm

více než 88 cm

 
   
   

Pokud máte nadváhu nebo obezitu, je důležité zhubnout. Dnes přesně víme, co obezita je, proč ji označujeme za nemoc a čím je tato nemoc tak závažná. Pro většinu lidí je větším problémem otázka: Jak zhubnout? O hubnutí se alespoň jednou v životě pokoušela každá žena – většinou neúspěšně. Proto doporučuji redukci váhy pod odborným dohledem.

Více na stránce Nabídka.

 

   
         
         
         
   

Zajímavé články na téma metabolického syndromu a obezity najdete zde:

http://www.denik.cz/z_domova/zdravejsi_venkov_tema20090929.html

http://www.denik.cz/z_domova/kazdy-tyden-mi-pribude-az-sest-pacientu-s-obezitou.html

 
   
         
         
 
 

metabolic balance ® brno

komplexní program úpravy metabolismu

 

nekulova.iva@post.cz

+420 603 887 434